Yurt dışında yüksek lisans ya da doktora eğitimi almayı hedefleyen öğrencilerin karşısına çıkan iki farklı sınav; GRE ve GMAT. Bugün GRE ve GMAT nedir? İki sınav arasında ne gibi farklar var? Hangisine hazırlanmak daha avantajlı? gibi soruları cevaplayacağız. Sınav içerikleri ve soru türleri hakkında bilmeniz gerekenleri anlatmaya çalışacağız. Hadi başlayalım.

GRE Sınavı Nedir?

Öncelikle; “GRE Sınavı Nedir?” sorusunu kısaca yanıtlayalım.

GRE yüksek lisans ve/veya doktora yapmak isteyen öğrencilerin girmesi gereken sınavlardan bir tanesi. Educational Testing Service (ETS) tarafından ilk kez 1949 yılında yapılan sınav; günümüzde, başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere dünya çapında kabul görüyor. GRE sınavı, GRE Subject ve GRE General olmak üzere ikiye ayrılıyor. GRE General sınavı; Verbal Reasoning, Quantitative Reasoning ve Analytical Writing olmak üzere 3 bölümden oluşuyor. Sınav süresi ise 3 saat. GRE Subject ise 8 farklı alanda yapılıyor. Bu alan sınavlarından her biri 2 saat 50 dakika sürüyor ve eğitim almak istediğiniz bölüm için yeterliliğinizin ölçülmesi amaçlanıyor.

GMAT

İlk olarak 1953 yılında, Graduate Management Admission Council (GMAC) ve Educational Testing Service (ETS) tarafından gerçekleştirilen GMAT sınavı; yüksek lisans ve doktora yapmayı hedefleyen öğrencilerin İngilizce gramer bilgisini ölçmeyi amaçlıyor. Buna ek olarak; öğrencilerin, akıl yürütme, problem çözme, eleştirel düşünme ve analiz yetenekleri de ölçülüyor. GMAT dünyada pek çok köklü ve seçkin kurum tarafından kabul görüyor. Sınav toplamda 3 saat 30 dakika sürüyor ve analytical writing, quantitative reasoning, verbal ve integrated reasoning olmak üzere 4 farklı bölümden oluşuyor.

İki Sınav Arasında Farklar

İçerik olarak çok büyük farklılıklar olmasa da iki sınavın farklı metotları var. Öncelikle GMAT, MBA yani işletme alanı için gerekli olan bir test. GRE ise daha geniş bir alanda geçerli. Eğer MBA yapmayı düşünüyorsanız GMAT sizin için daha faydalı olabilir. Fakat GRE sınavının da birçok işletme bölümü tarafından kabul edildiğini unutmamak gerekiyor. Matematiğinize çok güvenmiyorsanız ve hesaplamalarda çok iyi olmadığınızı düşünüyorsanız GRE sizin için daha uygun bir seçenek olabilir.

GMAT sorularında sizden gramer düzeltmeniz beklenirken, GRE daha çok kelime bilginize odaklanıyor diyebiliriz. Bu noktada ise, eğer İngilizcenize çok güvenmiyorsanız ve kelime bilginiz yeterli değilse GMAT sizin için daha uygun bir seçim olabilir.

GRE’de bir bölümde elde edeceğiniz başarı bir sonraki bölümde soruların zorluk derecesini belirlemede etkili oluyor. GMAT’te ise bir sorudaki başarınız hemen ardından gelen sorunun zorluk derecesini belirliyor. Bundan dolayı; GRE’de zorlandığınız soruları atlayıp sonra geri dönme ya da yanıtlarınızı değiştirme seçeneğiniz var. GMAT sorularını ise teker teker yapmanız gerekiyor ve değiştirme seçeneğiniz bulunmuyor. Zaman yönetimi konusunda sıkıntı çekiyorsanız GRE sınavı sizin için daha uygun bir seçenek.

“Hangi sınav daha kolay?” sorusunu cevaplamak ise oldukça güç… Bu soruyu cevaplarken pek çok farklı kriteri değerlendirmek gerekiyor. Öğrencinin kişisel başarısı bu noktada belirleyici oluyor. Hedefleri, İngilizce yeterliliği, sayısal hakimiyeti ve hatta sınav anksiyetesiyle başa çıkma şekli belirleyici faktörler arasında yer alıyor.

Hangi sınavı seçerseniz seçin, erişebileceğiniz en yüksek skoru almak için profesyonel yardım almak sizin için büyük bir fark yaratabilir. GRE ve GMAT sınavlarına hazırlık emek ve çaba gerektiren bir süreç. Bu süreci konunun uzmanlarıyla birlikte yürütmek başarı oranını arttırmak açısından büyük önem taşıyor. Detaylı bilgi ve destek için ABA Academy ile iletişime geçebilirsiniz.