Dünyanın en prestijli üniversitelerinde eğitim almak isteyen öğrencilerin sağlam bir rekabete hazır olmaları gerektiği söylenebilir. Öğrenciler üniversite kabullerinde AP, IB ve SAT sınav sonuçlarına sahip olarak avantaj etmeliler. SAT sınavı önemi tam da bu noktada ortaya çıkmaktadır. SAT yani Scholastic Aptitude Test Amerika ve diğer ülkelerde geçerliliği olan önemli bir sınavdır.

İyi bir SAT sonucu ile prestijli bir üniversiteden kabul alma şansı elde edilebilir. SAT çok önemli bir sınav olmakla birlikte tek başına yeterli değildir. Üniversite kabullerinde IB ve AP programlarına yönelik başarılar da sürece etki eden durumlardır. AP ve IB programları ile birlikte yabancı dil sonuçları da kabul için yüksek düzeyde olmalıdır.

SAT Sınavı Önemi ve Çalışma Yöntemleri

SAT sınavı öğrencilere sunduğu eğitim imkanları ile öğrencilerin başarmak istedikleri sınavlar arasında yer almaktadır. SAT sınavı önemi oldukça fazla olduğundan sınavdan alınması gereken puan da en az 1300 üzeri olmalıdır. 1300 üzeri SAT puanı öğrenci kabullerinde avantaj sağlayan bir skordur. Sınavdan 1300 puan üzeri almak için öğrencilerin disiplinli bir program uygulamaları tavsiye edilebilir.

Teorik eğitimlerden sonra sınavda karşılaşılabilecek sorulara yönelik pratikler kesinlikle yapılmalıdır. Soru tiplerine yönelik çalışmalar, öğrencilerin sınavda zaman yönetimi becerilerini de artırmaktadır. SAT sınavı, yapısı gereği bilgi düzeyinden ziyade pek çok farklı beceriyi aynı anda ölçmektedir. Sınavda yer alan Double Questions’lar öğrencilerin kısa süreli hafızalarını ölçen soru tipleri arasındadır.

SAT Sınavı İçin Beyin Temelli Öğrenme

Sınavda yüksek performans sağlayan çalışma metotları öğrenciler için önemlidir. Beyin temelli öğrenme metodu bu anlamda son derece yararlı bir yöntemdir. Beynin çalışma yapısına uygun metotları esas alan bu yöntem, öğrencilerin kısa sürede yüksek sat puanı almalarını sağlamaktadır. Öğrenciler bu metot sayesinde hayallerindeki üniversitelere bir adım daha yaklaşmaktadır. Öğrenciler, SAT sınavından en yüksek puanlara ulaşmak için sınav sorularını stratejik biçimde çözme yöntemlerini de öğrenmeleri gerekmektedir. SAT sınavı önemi öğrencileri üniversite hayallerine ulaştırmak söz konusu olduğunda son derece yüksektir.

SAT Sınavı İçin İngilizce Öğretmenler Tercih Edilmeli mi?

SAT sınavı yabancı dil konusunda yeterli olan öğrencilere hitap eden bir sınavdır. Bazı SAT kursları İngilizce öğretmenler eşliğinde eğitim vermektedir. Aslında İngilizce öğretmenleri dil konusunda öğrencilere destek olabilirler. Ancak SAT süreci yalnızca dil yeterliliği ile ilgili olan bir sınav değildir.

Sınava girecek öğrencilerin dil konusunda yeterli düzeyde olmaları önemlidir ancak bu tek başına SAT başarısı için yeterli değildir. SAT sürecinde İngilizce hocaları, süreci belirli bir aşamaya kadar getirebilir. Ancak bu yeterli olmamaktadır. SAT sınavı için bu alanda profesyonel eğitim veren kurumlar tercih edilmelidir. Aba Academy profesyonel kadrosu ile öğrencilere kaliteli bir SAT eğitimi vermektedir.

SAT İçin Hangi Hususlar Önemli?

SAT sınavı önemi öğrenciler için üniversite kabullerinde kendini göstermektedir.  Sınava hazırlık aşamasında örneğin Matematik konularının çok iyi derecede bilinmesi yeterli değildir. Öğrenciler için asıl önemli olan Matematik sorularının bilinmesidir. Bu durum öğrencilere SAT sınavından yüksek puanlara ulaşma imkanı tanıyacaktır.

Sıradan bir SAT kursu teorik düzeyde dersleri tamamlayarak öğrencileri sınava yönlendirmektedir. Ancak bu durumda ne yazık ki sonuç, öğrenciler açısından istedikleri gibi sonuçlanmamaktadır. SAT sürecinde zaman kaybetmek istemeyen öğrenciler aba Academy’den destek alabilirler. SAT için yeterli düzeyde soru çözülerek öğrenciler mental anlamda da sınava hazır hale getirilmelidir.

Öğrenciler İçin SAT Sınavı Önemi: SAT Değişiklikleri İle Neler Oldu?

Bilindiği gibi SAT sınavı College Board tarafından düzenlenen bir sınavdır. College Board tarafından geçtiğimiz günlerde SAT sınavında değişiklik olacağı açıklanmıştı. Yapılan açıklamalarda SAT Subjects testleri ile birlikte SAT Essay bölümünün artık yapılmayacağı belirtilmiştir. Bu durumda SAT sınavı daha genel bir sınav hüviyetine ulaşmıştır. SAT sınavında meydana gelen bu değişiklik ile birlikte öğrencilerin lise döneminde aldıkları AP sınavlarının önemi daha belirgin hale gelmiştir. Öğrenciler yeni SAT düzeni ile birlikte IB ve AP programlarına da ağırlık vermelidir.

SAT sınavı önemi hakkında daha detaylı bilgi almak için aba Academy ile iletişime geçebilirsiniz. SAT hakkında kapsamlı bilgi edinmek için aba Yurt Dışı Eğitim ile görüşebilirsiniz. Sınavlara nasıl hazırlanılması gerektiği konusunda bilgi edinmek için Doç. Dr. Gamze Sart YouTube kanalına göz atabilirsiniz.