Sat sınavı konuları SAT 1 ve SAT 2 olmak üzere iki farklı sınavda yer alan konulardan meydana gelmektedir. SAT 1 “Reasoning Test” ve SAT 2 “Subject Test” şeklinde isimlendirilmektedir. SAT 1 sınavı tüm okullar ve bölümlere giriş için zorunlu tutulmuştur. SAT 1’de Matematik ve Geometri, İngilizce eleştirel okuma ve yazma yer almaktadır. Öğrenciler Amerika Birleşik Devletleri’nde herhangi bir üniversiteye başvurduklarında SAT 1 sınavında yer alan her üç bölümden de sorumlu tutulmaktadır.

Ancak Türkiye’deki herhangi bir üniversiteye yabancı öğrenciler başvurduklarında SAT 1’deki Kompozisyon bölümünden sorumlu değildirler. Kompozisyon yazma kısmı yeni sınav sistemine göre zorunlu değildir. SAT çoktan seçmeli bir test olarak 3 saat 50 dakikalık bir sürede tamamlanmaktadır.

Sat Sınavı Konuları: SAT 1 ve SAT 2 Arasındaki Farklar

SAT 2 sınavı da aynı SAT 1 sınavı gibi çoktan seçmeli olarak hazırlanmış bir sınavdır. 50 dakikalık bir sürede öğrencilerin akademik konular bazında yeterlilikleri ölçülmektedir. Eşit ağırlık, sözel ya da yabancı dil çıkışlı öğrenciler için SAT 2’nin önemi oldukça fazladır. Amerika Birleşik Devletleri’nde eğitim veren üniversitelerden bazıları bu iki testten en az birini giriş için isteyebilmektedir. Ancak prestijli olan üniversiteler arasında her iki sınavdan yüksek skor talep eden üniversiteler de bulunmaktadır. Sınava çalışma aşamasında Sat sınavı örnek soruları gözden geçirilmelidir. Bu sayede soruların ne tip sorulduğuna dair ipuçlarını yakalamak mümkün olacaktır. Sat sınavı College Board aracılığı ile uygulanan bir testtir.

Yeni Sat Sınavı Formatı Nasıl Gerçekleşiyor?

Sat sınavı konuları arasında yer alan paragrafların uzun paragraflar şeklinde sınavda yer aldığı görülmektedir. Sınavda yanlış cevaplar doğru cevapları götürmemekle birlikte, her soru için 4 farklı şık bulunmaktadır. Yeni Sat formatında hem yazılı sınav formatı hem de dijital sınav formatı bulunmaktadır. 2016 yılında yapılan değişiklikten sonra sınavın süresinde değişiklikler meydana gelmiştir. Sınavdan alınan sonuçlar 5 yıl süre ile geçerliliğini korumaktadır. Sınavda başarılı bir sonuç elde edebilmek için İngilizce seviyesinin en az “Upper Intermediate” seviyesinde olması tavsiye edilmektedir. Sınava düzenli bir şekilde hazırlanıldığında Sat sınavı konuları kolaylıkla anlaşılmakta ve sınav soruları da kısa sürede çözülebilmektedir. Sınava hazırlık aşamasında profesyonel bir destek almak sınavda yüksek başarı elde etmek adına oldukça önemlidir.

Sat sınavına hazırlık aşamasında profesyonel bir destek almak için Aba Yurt Dışı Eğitim Merkezi‘ne başvurabilirsiniz.

Open chat