İngilizce dil yeterliliğini ortaya koyan sınavlar dendiğinde akla TOEFL ve IELTS sınavları gelmektedir. Üniversite eğitimi için gerekli olan bu sınavlar aynı zamanda yurt dışında kariyer yapmak isteyenleri de yakından ilgilendirmektedir. Durum böyle olunca; TOEFL mı IELTS mi sorusu da gündeme gelmektedir. Konuya eğitim bazında bakılacak olursa, yurt dışında eğitim almak istenen üniversiteye yönelik bir dil sınavı seçimi yapılmalıdır.

Yani üniversite gereksinimleri dikkate alındığında; bazı üniversitelerin TOEFL bazılarının da IELTS sınavını şart koştukları görülebilir. Bazı üniversiteler de her iki sınavı geçerli kabul etmektedir. Günümüzde Duolingo sınav sonuçlarının dahi pek çok kurum tarafından kabul edildiği görülmektedir. Öğrenciler, eğitim almak istedikleri üniversitenin taleplerini dikkate alarak sınav tercihi yapmalıdır.

TOEFL mı IELTS mi? Hangisine Hazırlık Yapılmalı?

TOEFL ve IELTS sınavları yapı olarak birbirine oldukça benzemektedir. Ancak hedeflenen kuruma göre sınav seçimi yapmak öğrencilerin işini kolaylaştırmaktadır. TOEFL mı IELTS mi sorusuna bu şekilde bir yanıt vermek doğru olacaktır. Her iki sınavda da; dinleme, konuşma, okuma ve gramer bilgisi soruları yer almaktadır.

Bunun dışında, eğitim alınacak ülkenin de dikkate alınması tavsiye edilebilir. İngiltere’de eğitim almak isteyen öğrencilerin IELTS sınavına yönelerek daha iyi sonuçlar alabilecekleri göz önünde bulundurulmalıdır. TOEFL sınavını da aynı şekilde Amerika’da eğitim almak isteyen öğrencilerin daha fazla göz önüne almaları tavsiye edilebilir.

Dil Sınavlarına Nasıl Hazırlanmak Gerekir?

Dil sınavına hazırlık aşamasında öğrencilerin sınav sorularına yönelik doğru çalışmalar yapmaları gerekmektedir. Okuma bölümü için gerekli olan kelime bilgisi, aynı şekilde konuşma bölümüne de pozitif katkı sağlamaktadır. Okuma bölümüne hazırlık kapsamında öğrencilerin İngilizce yayınları çözümlemeleri önerilebilir.

Konuşma bölümü için güzel sonuçlar almak adına konuşma pratikleri belirli aralıklarla yapılmalıdır. Bu anlamda bir partnerden destek almak yararlı sonuçlar sağlayabilir. Ayrıca dil sınavlarına hazırlık sürecinde de profesyonel bir destek alarak sınavlardan yüksek bir puan almak mümkündür.

TOEFL mı IELTS mi sorusuna detaylı cevap almak için aba Yurt Dışı Eğitim ile görüşebilirsiniz. Sınavlara hazırlık aşamasında destek almak için aba Academy ile iletişime geçebilirsiniz. Güncel konularda hazırlanmış videolara ulaşmak için Doç. Dr. Gamze Sart YouTube kanalına abone olabilirsiniz.

Open chat